Sprzęgło ford focus 1.8 tddi

Awaria sprzęgła w samochodzie

Każda awaria sprzęgła może skutkować poważnym uszkodzeniem samochodu, włącznie z jego unieruchomieniem, dlatego bardzo ważne jest zapobieganie owym usterkom, a w przypadku, gdy już do nich dojdzie, jak najszybsze ich naprawienie lub wymienienie zepsutego sprzęgła na nowy model. Nie zawsze rozpoznanie usterki sprzęgła w samochodzie Ford Focus 1.8 tddi lub innych modelach  jest jednak proste i oczywiste. Nierzadko zdarza się, że usterka była na tyle niepozorna i tak dobrze ukryta, że o poważnym problemie dowiadujemy się dopiero wówczas, gdy np. samochód odmówi posłuszeństwa. Wtedy dopiero przekonujemy się, że przyczyną kłopotów jest awaria sprzęgła. Jak więc zapobiegać podobnym sytuacjom? Jak rozpoznać ewentualną usterkę sprzęgła jeszcze zanim sprawi więcej problemów?

Ślizganie się sprzęgł

Jednym z najczęstszych symptomów awarii sprzęgła jest jego ślizganie się, polegające na tym, że z silnika na koła nie jest w całości przekazywana moc, w związku z czym koła nie mogą „nadążyć” za motorem. Jak można w prosty i szybki sposób sprawdzić, czy sprzęgło Ford Focus mk2 lub innego modelu Forda się ślizga? Należy ustawić pojazd na równej drodze, zaciągnąć ręczny hamulec, po czym włączyć trzeci bieg. Jeśli silnik niemal natychmiast zgaśnie po zwolnieniu pedału sprzęgła, to ze sprzęgłem wszystko jest w porządku. Natomiast w przypadku występowania nieregularnego, hałaśliwego stukania z okolic silnika, mamy do czynienia ze ślizgającym się sprzęgłem.

Opór sprzęgła

Inny częsty objaw uszkodzenia sprzęgła w Ford Focus C Max wiąże się z pedałem sprzęgła. W sytuacji gdy po naciśnięciu poddaje się ono za łatwo i za szybko, nie stawiając przy tym zbyt dużego oporu, to niestety przyczyną może być zapewne awaria sprzęgła i najpewniej konieczna będzie wymiana całego tego mechanizmu.

Inne objawy zużycia sprzęgła

Z kolei w przypadku, kiedy podczas naciskania pedału można pod stopą wyczuć charakterystyczne pstryknięcie, zapewne usterka dotyczy tak zwanego docisku. Jeżeli podczas jazdy zauważymy znaczne utrudnienie w zmianie biegów łączące się ze zgrzytaniem skrzyni, to z pewnością również niezbędna okaże się wymiana całego elementu. Natomiast kiedy auto ma o wiele wyższe obroty silnika, niż takie, które powinien mieć „książkowo” przy określonej prędkości, również najpewniej sprzęgło jest uszkodzone. Jeśli natomiast pedał sprzęgła obciera, zapewne mamy do czynienia z awarią przynajmniej jednej z gumowych poduszek pod skrzynią biegów lub silnikiem. Może to też oznaczać zużycie się łożyska oporowego w mechanizmie sprzęgła.

Konieczna wymiana sprzęgła

Jak więc można wyżej zauważyć, istnieje wiele objawów zużycia sprzęgła, jak również metod pozwalających na określenie owych uszkodzeń. W przypadku, gdy stwierdziliśmy samodzielnie lub też podczas wizyty w serwisie motoryzacyjnym, że sprzęgło w naszym aucie Ford Focus mk2 1.6 benzyna uległo zużyciu czy innej awarii, należy je jak najszybciej wymienić na nowe. Trzeba pamiętać, że uszkodzone sprzęgło może skutkować kolejnymi usterkami, a nawet ostatecznym unieruchomieniem pojazdu.
Podczas wymiany, należy koniecznie pamiętać o zakupie i montażu odpowiedniego modelu sprzęgła. Najlepiej, aby była to oryginalna część wprost od producenta lub wysokiej jakości zamiennik od sprawdzonej i solidnej firmy, pasujący konkretnie do naszego modelu samochodu. Decydując się na zakup sprzęgła w serwisie, który dokona jego późniejszego montażu, zwróćmy uwagę na cenę samego elementu. Często serwis dolicza do niego dodatkową marżę firmy. Z powyższych względów zawsze warto zastanowić się nad zakupem sprzęgła w sklepie z częściami samochodowymi. Sklep Megamotors.pl oferuje wysokiej jakości nowe części i akcesoria motoryzacyjne renomowanych marek. W naszym asortymencie znajdują się m.in. sprzęgła do różnych modeli aut Ford Focus.