Czujnik temperatury opel corsa c

Rola temperatury w pracy silnika

Jednym z najistotniejszych parametrów, które określają pracę silnika, jest jego temperatura. Wartość prawidłowa mieści się w przedziale 90-100 stopni Celsjusza. Właściwa temperatura ma wpływ na żywotność elementów silnika, emisję spalin, zużywanie paliwa, a także ogólną płynność pracy. Z tej przyczyny tak ważne jest prawidłowe działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego, zwanego inaczej czujnikiem temperatury silnika.

Zadania czujnika temperatury

Czujnik temperatury Opel Corsa C ma za zadanie monitorowanie wysokości temperatury w płynie chłodzącym, a także przekazywanie owych danych do jednostki, która steruje silnikiem w tym modelu samochodu. Informacje te są bardzo ważne, gdyż służą do ustalenia prawidłowej mieszanki powietrzno-paliwowej, a w efekcie – do zapewnienia optymalnego rozruchu. Należy przy tym pamiętać, że dawka paliwa powinna być pomniejszona w przypadku uruchamiania rozgrzanego silnika, a powiększona w sytuacji startu silnika zimnego. Dane z czujnika są również niezbędne do uruchomienia wentylatora chłodnicy.

Awaria czujnika temperatury

W przypadku uszkodzenia i problemów z czujnikiem, informacje dotyczące prawdziwej temperatury płynu w chłodnicy nie docierają do komputera, który przyjmuje do obliczeń wartość zastępczą. Również sterowanie silnika odbywa się w awaryjnym trybie, mającym na celu chronienie go przed przeciążeniami przy równoczesnym spadku osiągów. Absolutnie nie powinno się bagatelizować uszkodzenia czujnika temperatury. Pracujący nieprawidłowo czujnik nie poinformuje o przegrzaniu silnika oraz o temperaturze płynu chłodzącego, czego efektem będzie niewłaściwa praca jednostki napędowej, większe zużycie paliwa czy też wspomniany wyżej niewłaściwy dobór mieszanki powietrzno-paliwowej.

Objawy uszkodzenia czujnika

Uszkodzenie czujnika temperatury samochodu Opel Corsa C przejawia się m.in. w gaśnięciu lub nierównej pracy silnika, problemach z uruchomieniem ciepłego silnika oraz w zwiększonym zużywaniu paliwa. Problemy z czujnikiem temperatury mogą się także przejawiać w kompletnym braku wskazań czy wadliwymi danymi wskaźnika temperatury. Jeżeli kierowca zauważy więc wspomniane wyżej objawy i podejrzewa, że czujnik temperatury Opel Corsa C nie działa tak jak trzeba, powinien sprawdzić w serwisie samochodowym czy jego podejrzenia są słuszne. Na komputerze diagnostycznym, pod który mechanik podepnie auto, należy określić prawidłowość pracy czujnika temperatury, a w przypadku jego awarii wymienić tę uszkodzoną część.

Wymiana czujnika temperatury

Jak wygląda wymiana wspomnianego czujnika? W skrócie, proces polega na tym, że czujnik jest odłączany od elektrycznej wtyczki, demontowany z silnika, a na jego miejsce montuje się nowy, działający prawidłowo i w pełni sprawny czujnik. W przypadku gdy zamocowanie tego elementu wymaga stosowania uszczelki, również tę część trzeba wymienić. Kolejny krok to uzupełnienie płynu, który został spuszczony w czasie demontowania uszkodzonej części. Przy okazji dobrze jest także sprawdzić, jakie jest stężenie koncentratu chłodniczego w układzie chłodzenia.
Nowy czujnik można zakupić bezpośrednio u mechanika, ale należy pamiętać, że zapewne doliczy on sobie konkretną kwotę za ten element jako marżę dla swojej firmy. Dlatego też w pierwszej kolejności warto porównać ceny czujników temperatury do Opla Corsy C w sklepie z częściami motoryzacyjnymi. W Megamotors.pl oferujemy nowe i oryginalne czujniki z minimum 12-miesięczną gwarancją producenta. Zapewniamy konkurencyjne ceny oraz szybką wysyłkę produktu.